European Championship Results

European Championship Trophy

Held on alternate years with the World Championship. The trophy has evolved over the years from 1 representative per country to an Open event in 2014.  The trophy can only be awarded to a European sailor. *Open Europeans may be won by any team, but the European Championship is given to the top finishing European.

ChampionCountryVenue#countries#teamsResults
R. Martin du PanSUISanta Margherita, ITA  1950
E. BanfordNORSkosvshoved, DEN10 10 1952
D. PoissantFRAArachon, FRA10  101954
Frank PenmanGBROstende, BEL 1111 1956
Raymond FragniereSUIPlymouth, GBR10101958
Raymond FragniereSUILandskrona, SWE 1112 1960
Viggo Almquist SWE Palma de Mallorca, ESP 13 131962
Monstad/Borgen NOR San Remo, ITA 14 151964
Anton Grego/Simo Nikolic Yugoslavia Karlshamm, SWE 14 151966
Paulo Santos/Fernando da Silva POR Ismir, TUR 14 151968 
Paulo Santos/Fernando da Silva POR Rejeka, Yugoslavia  1970
Felix Gancedo/Rafael Parga ESP Porto, POR 14 261972
Felix Gancedo/Javier Otero ESP Hango, FIN 11 281974
Per Brosted/Jan Skotte DEN Le Havre, FRA 11 511976
Felix Gancedo/Carlos Llamas ESP Valencia, ESP 11 591978
Flemming Rasmussen/Keld Schultz DEN Espergaerde, DEN 10 551980
Jorge Haenelt/Laureano Wizner ESP Trieste, ITA 12 531982
Jorge Haenelt/Laureano Wizner ESP Marstrand, SWE 8 431984
Fernando Rita/Antonio Andreu ESP Santiago de la Ribera, ESP 8 531986
Jorge Haenelt/Martin Wizner ESP Juelsminde, DEN 10 581988
Felix Gancedo/Jesus Vilar  ESP Porto, POR 9 561990
Carlos Llamas/Javier Gutierrez  ESP Kokkola, FIN 10 431992
Damian Borras/Javier Magro ESP Mahon, ESP 10 441994
Kristoffer Spone/Janett Krefting NOR Kolding, DEN 12 551996
Aureliano Negrin/David Martin ESP Porto, POR 10 431998
Birger Jansen/Liv Ulveie NOR Asgardstrand, NOR 10 492000
Alexey Krylov/Evgenyi Ryzhykov  RUS Anzio, ITA 12 512002
Francisco Sanchez/Javier Jiminez  ESP Lorient, FRA 12 542004
Pablo Fresenda/Cesar Travado  ESP Pori, FIN 11 552006
Gustavo del Castillo/Felipe Llenares  ESP Las Palmas, GC, ESP 11 482008
Paco/Marina Sanchez Ferrer  ESPOslo, NOR  9 512010
Raul de Valenzuela/Alejandro Antolin ESP  Cervia, ITA 7 432012
Raul de Valenzuela/Alejandro Antolin ESP  Kamien Pomoroski, POL 12 612014
Gustavo del Castillo Palop/Rafael del Castillo PalopESPSantiago de la Ribera, ESP13109 Gold Silver Qualifying
Gustavo del Castillo Palop/Rafael del Castillo PalopESPPori, Finland10412018
*Ernesto Rodrigez/Kathleen Tocke
Jordi Triay/Christian Vidal
USA
ESP
Split, Croatia12492021